Neuromarketing bir okuma yazma işidir.
Tarih: 12 Ocak 2018
|
, , ,

 

 

 

 

 

 

 

Neuromarketing bir okuma yazma işidir. Her tür tüketici araştırması tüketicilerin bugüne kadar yaptıklarını bize sunar. Klasik pazar araştırma yöntemleri ile tüketicilerin bilinçli olarak verdiği yanıtları değe

rlendirirken, nöropazarlama yöntemleri ile bilinçaltında kalmış duygular, düşünceler davranış şekilleri ortaya çıkarılır. Bu kısım tüketicilerin beynini okuma bölümüdür ve kesinlikle gereklidir ancak yeterli değildir. Pazar araştırma yöntemleri ile tüketicilerin nasıl davranacaklarına dair öngörülerde bulunabiliriz. Bugüne kadar yaptığı davranışların sonraki davranışlarına temel olacağını varsayarız.

Ancak nöropazarlama daha öteye giderek bir de yazma işlevine sahip olmalıdır. Sadece bugünün fotoğrafını çeken araştırma sonuçları bize ihtimalleri verir. Oysa bu bilgiler ışığında oluşturulan pazarlama adımları tüketicilerin istenen şekilde davranış değişikliğine yol açarak, marka hakkında olumlu duygular beslemesine ve satın almasına neden olmalıdır. Marka için yapılan her türlü etkinliğin davranış değişikliğine yol açacak özellikleri olmalıdır. Bütün bu özellikler Nöropazarlama’nın yazma fonksiyonuna işaret eder.

Hem okuma hem yazma fonksiyonu olan bir Nöropazarlama araştırma ve uygulama projesi, yapılması gereken en doğru adım olarak gözükmektedir. Araştırma sonuçlarının uygulamaya dökülmediği her proje yarım kalmış, bütçesi değerlendirilememiş proje olarak görülmelidir.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.