Her olumlu duygu aynı değil! Japonu ayrı, Amerikalısı ayrı.
Tarih: 13 Şubat 2019

Geçen yazımızda olumsuz duyguların sağlığa olan zararlı etkilerinden bahsetmiştik. Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre ise olumlu duyguların sağlığa farklı şekillerde etki ettiğini görüyoruz. Olumlu duyguları yüksek uyarılmalı ve düşük uyarılmalı olarak ayırabiliyoruz. Yüksek uyarılmalı duygular (High Arousal) heyecan, mutluluk, şaşırma, hayret gibi duygular, düşük (Low Arousal) uyarılmalı duygular ise sakinlik, rahatlama, hoşnutluk gibi duygulardır.

Araştırmaya göre içinde bulunduğumuz kültürler bu duygulardan farklı etkilendiğimizi gösteriyor. Amerikalıların yüksek uyarılmalı duygulardan daha olumlu etkilendikleri buna karşın Japonların düşük uyarılmalı duygulardan daha olumlu etkilendikleri sonucu çıkıyor.

Linkte detayları bulunan ve bu linkte yayınlanan araştırma 640 Amerikalı ve 382 Japon ile gerçekleştirilmiş. Yüksek uyarılmalı duyguları yoğun yaşayan Amerikalıların sağlıklarının yaşamayanlara göre daha iyi olduğu belirlenmiş. Bu duyguları yaşamak için Amerikalılar partilere gidiyorlar, salonlarda spor yapıyorlar ya da insanlarla birlikte eğleniyorlar. Japonya’da sağlığı olumlu yönde etkileyen duygular ise düşük uyarılmalı duygular. Bunun için Japonlar kitap okumayı, rahatlatıcı bir banyo yapmayı, dua etmeyi, meditasyonu ve manzara seyretmeyi tercih ediyorlar.

Bu ilginç araştırmanın birçok yeni araştırmaya temel teşkil edeceği kesin. Benim çıkardığım sonuç ise beni mutlu eden her türlü etkinliğin sağlığıma iyi geleceği oldu.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.